چطور کاغذ دیواری هماهنگ با مبلمان انتخاب کنیم؟

ساعت‌ها چرخیدن میان طرح‌ها و نقش‌های رنگارنگ و ورق زدن ‌ها برای انتخاب کاغذ دیواری، آسان و دلچسب به نظر می‌رسد. اما تنوع بالای طرح‌ و نقش‌ها از یک طرف و هماهنگی کاغذ دیواری با لوازم منزل، بخصوص مبلمان از طرف دیگر، می‌تواند انتخاب را سخت کند. یکی از فضاهایی که اغلب مایل به پوشش با کاغذ دیواری هستیم، سالن پذیرایی و نشیمن است. دلمان می‌خواهد ساعت‌هایی که برای استراحت چای می‌نوشیم یا زمانی که پذیرای مهمان هستیم، با تغییر ذائقه و احوالمان همراه باشد. مسئله‌ای که حساسیت انتخاب را بیشتر می‌کند.اگر برای هماهنگی کاغذ دیواری با مبلمان نکات لازم را بدانید، حسی که به‌دنبالش هستید را پیدا می‌کنید.

چند دیوار به کاغذ دیواری نیاز دارد؟

اول باید ببینید چرا و چقدر می‌خواهید از کاغذ دیواری استفاده کنید. آیا قرار است برای پوشاندن عیوب تمام دیوارها از آن  استفاده کنید؟ یا قصد متمایز کردن تنها یک دیوار در دکوراسیون منزل را دارید؟

برای تمام دیوارها بهتر است، از طرح‌های ساده و هماهنگ با رنگ مبلمان استفاده کنید. اما اگر قصد متمایز کردن یک دیوار شاخص را دارید، می‌توانید به سراغ کاغذهایی با طرح‌های ریز یا درشت بروید.

انتخاب یک دیوار برای هماهنگی کاغذ دیواری، وابسته به نقشه منزل و نوع چیدمان وسایل شماست. می‌توانید دیوار پشت مبل بزرگ‌تر یا تلویزیون را برای این کار در نظر بگیرید. اما یادتان باشد برای  کاغذدیواریپشت تلویزیون، به سراغ طرح‌های شلوغ نروید و به چشم استراحت بدهید.

در مورد رنگ کاغذ دیواری تصمیم بگیرید

در فرآیند انتخاب کاغذ دیواری نشیمن، رنگ غالب فضایی سالن شما آرامش‌بخش است یا پرانرژی؟ در حالت اول، مبلمانتان رنگ‌های سرد مانند آبی، سبز و… است. اما در فضای پرانرژی، رنگ‌های زنده‌تر و گرم‌تری مانند نارنجی، قرمز و بنفش انتخاب شده‌اند.

یکی از قوانین بسیار کاربردی در انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی، قانون ۶۰- ۳۰- ۱۰ است. این قاعده برای ایجاد تعادل بین رنگ‌های هر فضا بوده و استفاده از آن، بسیار آسان است. در ایجاد هماهنگی کاغذ دیواری به این موارد توجه کنید:

  • رنگی که ۶۰ درصد فضای مورد نظر شما را در برمی‌گیرد، همان رنگ اصلی است. این رنگ می‌تواند دیوارها، قسمتی از کف‌پوش، فرش و یا یک تا دو مبل را پوشش دهد. رنگ اصلی در واقع، لنگر و پس‌زمینه رنگ‌های دیگر در دکوراسیون منزل شماست. این رنگ، نقش مهمی را در انتخاب کاغذ دیواری برای تمام دیوارها بازی می‌کند.
  • رنگ دوم باید ۳۰ درصد از حجم رنگ فضا را به خود اختصاص دهد. این رنگ به نوعی، پشتیبان رنگ اصلی بوده و با نیمی از آن اشباع می‌شود؛ اما باید به اندازه کافی متفاوت باشد تا گیرایی کافی را در دکوراسیون ایجاد کند. یک کاناپه خاص یا یک دیوار برای ایجاد تمایز، می‌تواند این رنگ را داشته‌باشد.
  • رنگ سوم که رنگ خاصی در دکوراسیون شماست و به آن روح می‌بخشد، تنها ۱۰ درصد از فضا را تشکیل می‌دهد. هدف از حضور این رنگ، ایجاد تضاد بیشتر با طرح رنگی شما است. این طیف رنگی، بیشتر مربوط به وسایل تزئینی مانند آباژور، کوسن‌ها و تابلوهای هنری است.

به سبک و طرح کاغذدیواری توجه کنید

اگر سبک مبلمان شما کلاسیک است، باید به سراغ کاغذهایی با همین سبک بروید. طرح‌های آلبوم استاتیس (statice) می‌تواند در هماهنگی کاغذ دیواری با این نوع مبلمان به شما کمک کند. مبلمان‌های سبک کلاسیک معمولاً پر از جزئیات هستند و انتخاب کاغذ دیواری ساده برای آن‌ها پیشنهاد می‌شود. اما در بعضی موارد می‌توانید، طرحی همسو با طرح مبلمان را انتخاب کنید. این طرح می‌تواند، از نظر اندازه بزرگ‌تر یا کوچکتر از آن باشد.

طرح‌های بزرگ به فضا صمیمیت می‌بخشند و اگر فضا بزرگ باشد، آن را شکیل نشان می‌دهند. هم‌چنین طرح‌های ریزنقش، توجه چشم را به سمت رنگ‌ها برده و فضاهای کوچک را گسترده‌تر نشان می‌دهند.

 نکته: یک کاغذ دیواری ساده در دل یک دکوراسیون شلوغ، استراحتی بصری برای چشم فراهم می‌کند.

 اگر سبک مبلمان شما مدرن و خلوت است، می‌توانید به سراغ کاغذهای طرح‌دار در سبک مدرن بروید. حتی می‌توانید برای هماهنگی کاغذ دیواری، از طرح کوسن‌ها استفاده کنید.

انتخاب کاغذ ساده در کنار مبلمان ساده، در بیشتر موارد باعث بی‌روح شدن فضا می‌شود. بنابراین کاغذهایی با خطوط عمودی یا افقی هم می‌توانند، ترکیب خوبی برای مبل‌های ساده و مدرن باشند. البته باید توجه کنید، خطوط عمودی به بلندتر نشان دادن دیوارها و خطوط افقی به نمایش گسترده‌تر فضا، کمک می‌کنند.

 در نهایت تصمیم‌گیری برای هماهنگی کاغذ دیواری با مبلمان، قوانین سفت و سختی ندارد . در این‌جا سلیقه شما و خانواده‌تان در اولویت است. اما آگاهی از  بعضی اصول پیشنهادی  برای دکوراسیون منزل، می‌تواند به انتخاب شما کمک کند. اگر همین چند نکته درباره آن‌ها صحبت کردیم، مسیر انتخابتان را مشخص کرد، می‌توانید  وارد دنیای آلبوم‌های کاغذدیواری فارا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *