کاغذ دیواری طرح داماسک یا داماس چیست؟

کاغذ دیواری داماسک، طرحی شاهانه و زیباست که قرن‌ها، مخاطبان کاغذ دیواری‌ها را شیفته خود کرده است. این طرح مسیری طولانی را از آسیا به اروپا و از آنجا به سرار دنیا پیموده است. طرحی که همچنان در کنار چیدمان کلاسیک و مدرن خانه، فضای ما را مزین می‌کند.

داماسک یا داماس، طرحی به قدمت خاورمیانه

 واژه داماسک یا داماس در واقع، همان واژه دمشق است که برای طرحی خاص از نقوش کاغذ دیواری استفاده می‌شود. اما چرا یک نوع خاص از کاغذ دیواری به نام شهر دمشق معروف شده است؟ داستان از قرن یازدهم میلادی شروع می شود؛ زمانی که در آسیای میانه و خاورمیانه، پارچه‌های ساتن و ابریشم با طرحی از گل‌های برجسته بسیار محبوب شدند و راه خود را به اروپا پیدا کردند. این گل‌های زیبا شبیه به گل سرخ یا گل محمدی که به گل رز دمشقی معروفند، بودند. اما داستان به اینجا ختم نمی شود؛ در ابتدای قرن شانزدهم میلادی، ۱۵۰۹، پادشاهان انگلیس به کاغذ دیواری علاقمند می‌شوند و کاخ های خود را با کاغذ دیواری تزیین می‌کنند. طرح این کاغذ دیواری‌ها غالبا برگرفته از همان پارچه‌های ساتن و ابریشمی تزیین شده با گل رز دمشقی یا همان گل محمدی است. کاغذ دیواری‌هایی با این طرح هم عمدتا از سوریه و مرکز آن دمشق، به اروپا صادر می‌شدند. نام کاغذ دیواری داماسک یا داماس (Damask) بر روی آن‌ها باقی مانده است.

وقتی از داماسک حرف می‌زنیم، از چه حرف می‌زنیم؟

طرح کاغذ دیواری داماسک، گل‌هایی کاملا متقارن است. این گل‌ها بر روی خطی عمودی و موازی با عرض دیوار و یا پراکنده، در کنار هم قرار گرفته‌اند. در کنار این گل‌ها گاهی خطوط و طرح‌های اسلیمی دیگر نیز به طور متناوب، تکرار می‌شوند.

همانطور که گفته شده این گل های‌شاداب غالبا، شبیه به گل محمدی یا گل رز دمشقیِ معروف هستند. همچنین گاهی گل‌ها و طرح‌های روی کاغذ دیواری داماسک، به گل‌های شاه عباسی فرش‌های زیبای ایرانی شباهت دارند. طرح این گل‌های شکفته برخی اوقات، برجسته تر از سطح و برخی مواقع، کاملا هم سطح با کاغذ دیواری هستند.

فضای مناسب کاغذ دیواری با طرح داماسک

با روایتی که از تاریخچه داماسک، مشخص شد که چرا این طرح همچنان سبکی مجلل و پر مخاطب است. طرحی شکوهمند که البته بعد از گذشت قرن‌ها، تنوع طرح و رنگ آن هنوز برای مکان‌ها و فضاهای متفاوت قابل استفاده است. بنابراین استفاده از کاغذ دیواری‌ با طرح داماسک، به سایز، نور و دیگر وسایل فضای شما بستگی دارد.

 غالبا برای فضاهای کوچک، از کاغذ دیواری داماسک با گل‌های ریزتر و در فضاهای بزرگ و پرنور، از طرح‌هایی با گل های درشت استفاده می شود.

این طرح برای پارچه مبل، پرده و دیگر منسوجات نیز به کار می‌رود و به راحتی می‌توان آن را با وسایل خانه هماهنگ کرد. همچنین عمدتا کاغذ دیواری داماسک به زیبایی، با چیدمان مدرن یا کاغذ دیواری‌هایی با طرح ساده‌تر هماهنگ می‌شود. این ترکیب بندی نیز، سبب می‌شود تا زیبایی و نمای مجلل کاغذ دیواری‌ها، بیشتر در دیوارهای اصلی به چشم آید. در میان محصولات شرکت فارا در آلبوم‌های Grande, Rashel,Theodora, Madison, Statice, طرح‌های بسیار زیبایی از کاغذ دیواری داماسک خواهید دید. البته طرحpm17242  آلبوم Barossa یا  pm33107آلبوم Amor به طور اختصاصی از نوع طرح‌های داماسک هستند. می‌توانید برای دیدن داماسک‌های مختلف به این آلبوم‌ها نگاهی بیندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *