روش‌های نورپردازی بر روی کاغذ دیواری در فضای داخلی

ساعتی پس از نصب کاغذ دیواری، نشسته‌اید و جزئیاتش را برانداز می‌کنید. کار به درستی اجرا شده اما تک داماسک برجسته، آن طور که باید به چشم نمی‌آید. با روشن و خاموش کردن چراغ‌ها تغییری رخ نمی‌دهد. انتخاب کاغذ دیواری با کیفیت و متناسب با فضای داخلی، پایان کار نیست. برای رسیدن به این هدف، توجه به نورپردازی فضای اتاق هم لازم است. در این مطلب می‌خواهیم شما را با نورپردازی برای انواع متفاوت کاغذ دیواری آشنا کنیم تا بتوانید انتخابی درست‌تر داشته باشید.

کدام نورپردازی را برای کدام کاغذ دیواری انتخاب کنم؟

در انتخاب نور مناسب برای هر کاغذدیواری رنگ، بافت، نقوش و ویژگی‌های فیزیکی نقش مهمی دارد:
نورپردازی کاغذ دیواری با رنگ روشن
کاغذ دیواری‌های با رنگ روشن، بیش از ۸۰درصد نور دریافتی را منعکس می‌کنند. به همین جهت، بهتر است برای نورپردازی این مدل‌ها، از نور کانونی یا همان نقطه‌ای استفاده کنید.
نور‌های یکنواخت یا گسترده، به صورت از بالا به پایین علاوه بر این‌که جلوه‌ٔ زیبایی به کاغذ دیواری‌های روشن نمی‌دهد، ممکن است به علت بازتاب گسترده نور، باعث اذیت شدن شما در دراز مدت شود.
همان‌گونه که در تصویر مشاهده‌ می‌کنید، کاغذ دیواری‌های آلبوم باروسا از شرکت فارا، از دسته کاغذ دیواری‌های رنگ روشن و ساده هستند. این کاغذ دیواری‌ها با نورپردازی حرفه‌ای، جلوه‌ای خاص به منزل شما خواهند داد.

05.1

نورپردازی کاغذ دیواری با رنگ تیره

برعکس کاغذ دیواری‌های رنگ روشن، کاغذ دیواری رنگ تیره تنها ۴ درصد نور دریافتی را بازتاب می‌کنند. به همین جهت بهتر است برای نورپردازی، از نورهای گسترده و یکنواخت به صورت بالا به پایین استفاده کنید تا دیوار منزل شما، چشم‌نوازتر باشد.

نورپردازی کاغذ دیواری با متریال اکلیلی یا متالیک

در این مدل‌ها ممکن است، اکلیل بر روی تمام کاغذ دیواری یا فقط قسمتی از آن پخش شده باشد.پیشنهاد می‌شود از نورپردازی کانونی مانند چراغ‌های دیوارکوب، نورهای مخفی نقطه‌ای یا آباژور استفاده کنید.

نورپردازی کاغذ دیواری سه بعدی

کاغذ دیواری‌های سه بعدی، به مدلی از کاغذ دیواری ها گفته می‌شود که از فاصله دور به صورت برجسته به نظر می‌آیند.
اگر از کاغذ دیواری سه بعدی استفاده می‌کنید، حتما به صورت نقطه‌ای چند قسمت از کاغذ دیواری را از بالا به پایین نورپردازی کنید. این کار باعث می‌شود، سه بعدی بودن طرح بیشتر به چشم بیاید و جلوه‌ی زیباتری به دکوراسیون شما بدهد.

نورپردازی کاغذ دیواری طرح ساده و خلوت

نورپردازی کاغذ دیواری‌های ساده، بهتر است با نورهای متمرکز انجام شود. هالوژن‌های دیواری یا آباژور، می‌توانند نقاطی از کاغذ دیوار را برجسته کنند و باعث زیباتر شدن جلوه دکوراسیون محل مورد نظر شوند.
در تصویر زیر، نمونه‌هایی از کاغذ دیواری آلبوم باروسا را می‌بینید. این نمونه‌ها طرحی ساده و خلوت دارند و برای این مدل نورپردازی مناسب‌اند.

نورپردازی کاغذ دیواری با طرح شلوغ

بر خلاف مورد قبل، برای کاغذ دیواری‌های طرح شلوغ بهتر است از نور گسترده و یکنواخت مانند لوستر یا لامپ‌های خطی از بالا به پایین استفاده شود؛ چرا که نورپردازی متمرکز، باعث می‌شود یک قسمت از پوشش بسیار شلوغ به نظر برسد و قسمت ‌های دیگر، تیره رنگ جلوه کنند.

05.3

نبایدهای نورپردازی کاغذ دیواری در فضای داخلی

حالا که با انواع نورپردازی مناسب برای انواع مختلف کاغذ دیواری آشنا شدید، باید به این نکته هم توجه داشته باشید، نباید همزمان از چند مدل نورپردازی برای کاغذ دیواری مکان مورد نظرتان استفاده کنید.
اگر شما بر روی کاغذ دیواری رنگ روشن خود از چند لامپ دیوارکوب با نور متمرکز استفاده کرده‌اید، دلیلی ندارد حتما از نور گسترده خطی یا سقف کشسانی هم برای نورپردازی استفاده کنید. در واقع این کار اشتباه است و باعث زشت شدن جلوه دکوراسیون شما می‌شود.
با توجه به آن‌چه در مطلب گفته شد و دسته‌بندی کاغذ دیواری‌ها، به صورت خلاصه برای جمع بندی می‌توان گفت:
• نورپردازی متمرکز یا کانونی، مناسب کاغذ دیواری‌های رنگ روشن، جنس متالیک یا اکلیلی، سه بعدی و طرح‌های ساده و خلوت است.
• نورپردازی گسترده یا یکنواخت، مناسب کاغذ دیواری‌های رنگ تیره و طرح‌های شلوغ است.
شما می‌توانید از انواع مختلف آلبوم‌های کاغذ دیواری شرکت فارا بازدید نمایید و متناسب با سلیقه و کاربری خود، مدل مورد علاقه خود را انتخاب کنید.همچنین شما با تماس گرفتن با شرکت فارا، می‌توانید از مشاوره رایگان برای انتخاب و خرید کاغذ دیواری مورد نظر خود بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *