اهمیت هماهنگ کردن کاغذ دیواری و پرده

برای اولین بار وارد خانه دوست یا همکارتان می‌شوید. با باز شدن در منزل، از چیدمان هماهنگ و شاد منزل دوست خود لذت می‌برید. شاید چیدمان خانه، دلیل روی خوش و لبخند همیشگی او در محل کار و دیدارهایش با شما باشد. این امر جای تعجب ندارد؛ چرا که محیط اطراف ما به شدت روی ما تاثیر گذار است. پس دست به کار شوید و با نکات ظریفی که به شما پیشنهاد می‌دهیم، اطراف خود را بیش از پیش باب میل خود با زیبایی بچینید. کاغذ دیواری، پرده، مبلمان و به طور خاص در خانه ما ایرانیان فرش، عناصر اصلی شکل دهنده چیدمان هستند. ما در این‌جا، به دو عنصر این چیدمان، یعنی پرده و کاغذ دیواری، می پردازیم.

ترکیب الگوهای طرح دار و ساده

یکی از راحت‌ترین راه‌های هماهنگ کردن کاغذ دیواری و پرده، ایجاد هارمونی میان الگوهای طرح‌دار با ساده و تک رنگ است. چنین هارمونی را ما به طور طبیعی و روزانه، در موارد دیگر هم به کار می‌گیریم. خیلی اوقات ما مانتوی گل‌داری را با شال یا روسری تک رنگ و ساده می پوشیم یا مبلمان ساده‌ای را با فرش و پرده گلدار ست می‌کنیم. برای هماهنگی کاغذ دیواری با پرده نیز، بهتر است یکی از آن‌ها طرح‌دار و دیگری ساده باشد. در این‌جا شما بیشتر باید به هماهنگ کردن رنگ‌های کاغذ دیواری و پرده خود توجه کنید. غالبا در این نوع چیدمان،از پرده ساده استفاده می‌شود. به عنوان نمونه اگر کاغذ دیواری شما دارای گل‌های ریز و زیبایی مانند برخی از طرح‌های کاغذ دیواری آلبوم استاتیس است، از پرده‌های همرنگ با گل‌های درون طرح، یعنی درجاتی از رنگ صورتی، آبی، گلبهی یا بنفش است کنید. البته توجه داشته باشید، این پرده‌ها ساده باشند.
همچنین در این مورد شما می توانید، از کنتراست (تضاد تیرگی وروشنی)هم استفاده کنید.اگر رنگ کاغذ دیواری شما روشن است و رنگ‌ گل‌ها با زمینه کاغذ دیواری تفاوتی چندانی ندارد، به کمک یک پرده با رنگی مکمل جلوه خانه و محل زندگی خود را دو چندان کنید؛ برخی از طرح‌های آلبوم استاتیس نقوشی با رنگ‌بندی روشن با طیفی از سفید تا کرمدارند. این الگوهابا پرده‌هایی با رنگ تیره مانند قهوه‌ای پر رنگ یا حتی مشکی، به زیبایی هماهنگ می شوند.

007-1

هماهنگی در یک چیدمان پر طرح و نقش

برخی طرفدار چیدمانی پر نقش و نگارند. به نحوی که تمام عناصر چیدمان آن‌ها، از جمله دیوارهای پذیرایی، اتاق خواب و آشپزخانه یا حتی کوسن‌های مبلمانشام پر از نقش‌ها و الگوهای زیبا باشد. برای آن‌ها هم راه‌حل‌هاییوجود دارد.آن‌ها با رعایت چند نکته می‌توانند به چیدمانی زیبا تبدیل شود. در صورتی که هم پرده و هم کاغذ دیواری شما طرح‌دار است، اطرح شلوغ‌تر یا طرحی که الگوهای بزرگتری دارد را برای فضای بزرگ‌تر انتخاب کنید. مثلا اگر کاغذ دیواری شما داماسک‌و گل‌های درشتی مانند طرح های آلبوم استاتیس دارد، آن‌ها را برای بزرگترین دیوار استفاده کنید.در کنار آن از پرده‌ای با گل یا طرح‌های ریزتر . به یاد داشته باشید در چیدمان پر طرح و نقش، نباید همه نقوش هم اندازه باشند.
به خطوط عمودی و افقی و راستای الگوها نیز دقت کنید. اگر کاغذ دیواری شما طرح‌های عمودی دارد، بهتر است پرده شما دیگر خالی از خطوط عمودی باشد. در این حالت پرده حریر با گل‌های بافته شده یا پارچه پرده‌ای با الگویی شلوغ نیز، در هماهنگی با کاغذ دیواری شما قرار می‌گیرد. در این صورت چشمان شما، از تکرار خطوط خاصی خسته نمی‌شود و در فضا می‌چرخد.
در مجموع چیدمان محل زندگی شما، به سلیقه و روحیه‌تان باز می گردد.چیدمان را مانند بوم نقاشی در نظر بگیرید. هر چه این بوم اصولی‌تر و بر اساس مبانی درست چیده شود، در نقاشی زیباتری (همان خانه شما) زندگی خواهید کرد. پس قلم و رنگ ها را بردارید و آماده کار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *