در انتخاب رنگ کاغذ دیواری به چه نکاتی باید دقت کنیم؟

وارد مطب دکتر می‌شوید، از همان ابتدا ناخودآگاه حس آرامش می‌کنید. تا لحظه‌ای که نوبتتان شود، گذر زمان را حس نمی‌کنید. بعد برای انجام کار اداری، به شرکتی در همان نزدیکی می‌روید. خوشحالید؛ چون مدرکی مدت‌ها منتظرش بودید، آماده‌است. با این حال وقتی وارد سالن ورودی ساختمان می‌شوید، احساس سنگینیمی‌کنید. رنگ، قوی‌ترین عنصر در دکوراسیون داخلی است. اگر طرح و نقش کاغذدیواری هم به آن اضافه شود، تاثیرش بر ناخودآگاه ما بیشتر می‌شود. آیا تا به حال با خودتان فکر کرده‌اید در هنگام انتخابِ رنگ کاغذ دیواری برای محل کار، رستوران، اتاق ‍پذیرایییا هر مکان دیگری، باید به چه نکاتی دقت کنید؟

شناخت تفاوت رنگ‌های سرد و گرم

همه رنگ‌ها براساس جنس‌شان گرم، سرد، یا خنثی هستند.گرمی و سردی رنگ‌های نقش مهمی‌تری در کاربردشان دارد؛ چرا که رنگ‌ها می‌توانند، احساسات متفاوتی در افراد ایجاد کنند. به طور کلی رنگ‌های سرد مانند آبی، بنفش و سبز حس آرامش و سکوت را در فضا القا می‌کنند؛ به همین خاطر برای اتاق‌خواب گزینه مناسبی هستند. در آن طرف، رنگ‌های گرم همچون قرمز و نارنجی با احساس شادی، هیجان و انرژی همراه هستند. این رنگ‌ها بیشتر، برای فضاهایی مانند سالن غذاخوری یا اتاق‌کودکان پیشنهاد می‌شوند. برای انتخاب رنگ کاغذ دیواری به حسی که رنگ‌هابه فضا القا می‌کنند، دقت کنید. می‌توانید با دیدن طرح‌های آلبوم آمادیس و کالرفول این تفاوت را تجربه کنید.همچنین در این مورد شما می توانید، از کنتراست (تضاد تیرگی وروشنی)هم استفاده کنید.اگر رنگ کاغذ دیواری شما روشن است و رنگ‌ گل‌ها با زمینه کاغذ دیواری تفاوتی چندانی ندارد، به کمک یک پرده با رنگی مکمل جلوه خانه و محل زندگی خود را دو چندان کنید؛ برخی از طرح‌های آلبوم استاتیس نقوشی با رنگ‌بندی روشن با طیفی از سفید تا کرمدارند. این الگوهابا پرده‌هایی با رنگ تیره مانند قهوه‌ای پر رنگ یا حتی مشکی، به زیبایی هماهنگ می شوند.

به هماهنگی رنگ‌ها در دکوراسیون دقت کنید

قدم بعدی جلوه‌دادن به زیبایی‌های فضا و برجسته کردن المان‌ها، به واسطه هماهنگی میان رنگ کاغذدیواری با رنگ دیوارها و کفپوش است. در نظر گرفتن این نکته به شما در انتخاب رنگ کاغذ دیواری ایده‌آل، بسیار کمک می‌کند.اگر می‌خواهید برای آشپزخانه کاغذ دیواری انتخاب کنید، به رنگ کابینت‌ها و کفپوش توجه کنید. این هماهنگی،زیبایی و نظم فضا را بیشتر می‌کند. رنگ‌هایی مثل خاکستری و طوسی در ترکیب با کابینت‌هایی با رنگ ذغالی و نقره‌ای، فضای آشپزخانه را دلباز و روشن‌تر جلوه میدهند.

10.2

تاثیر وسعت و نور فضا در انتخاب رنگ کاغذ دیواری

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد، تأثیر جادویی رنگ در کوچک یا بزرگ جلوه دادن فضا است. خصلت رنگ‌های روشن، بزرگ و دلباز جلوه دادن وسعت فضا است. بنابراین اگر فضای خانه شما کوچک است، بهتر است کاغذ دیواری روشن کهطرح ریز دارد را انتخاب کنید؛ در حالی که برای یک فضای بزرگ، محدودیتی درانتخاب رنگ‌‌های تیره و ایجاد یک فضای صمیمی وجود ندارد.
میزان نور هم، می‌تواند راهنمای انتخاب بهترین رنگ باشد. اگر دوست دارید فضای اتاق شما روشن‌تر به نظر برسد، از بین طیف رنگ‌های روشن گزینه‌ای مناسب را انتخاب کنید. البته این قواعد شما را محدود نمی‌کنند. در صورت علاقه به رنگ‌های روشن یا تیره، ترفندهای زیادی برای زیباسازی و هماهنگی رنگ دلخواه شما با فضای دکوراسیون وجود دارد.
موفقیت در انتخاب رنگ کاغذ دیواری، تأثیر مستقیمی بر روحیه شما دارد. قرار است با این انتخاب، چند سالی زندگی کنید؛ پس تمام جوانب را در نظر بگیرید. کاتالوگ‌ها همیشه الهام‌بخش هستند. آلبوم کاغذ دیواری را به آرامی ورق بزنید.چند عکس‌ از فضای مورد نظرتان همراه داشته‌باشید، تا درصورت نیاز بتوانید از فروشنده برای انتخابتان راهنمایی بگیرید. یادتان باشد تصمیم‌‌گیرنده نهایی شما هستید؛ پس رنگ و طرحی را انتخاب کنید که بهترین حس را در شما ایجاد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *